Kontakt

"MEDI-SPORT"
42-200 Częstochowa
Ul. Drogowców 12
Hotel Scout

tel. 669 755 300
gabinet@medi-sport.plBadanie na potrzeby terapii manualnej

Badanie rozpoczyna się już z chwilą wejścia pacjenta do gabinetu, terapeuta obserwuje jego sposób poruszania się, oddychania, ocenia postawę pacjenta, jego ogólną kondycję. Kolejnym etapem jest wywiad, czyli badanie podmiotowe, często pomijane, a może dostarczyć terapeucie wielu cennych wskazówek. Czasami już po samym wywiadzie można postawić trafną diagnozę, warto więc poświęcić chwilę czasu i dobrze wysłuchać pacjenta oraz zadać mu właściwe pytania, które pozwolą uzyskać potrzebne informacje.

Następnie przeprowadza się oględziny pacjenta, który jest rozebrany (w samej bieliźnie) – należy uwzględnić małą świadomość pacjentów w tej kwestii i często spotykany fakt wstydliwości. Mimo to, dla rzetelnej oceny, wymagane jest wyjaśnienie pacjentowi, że taki strój jest niezbędny do oceny postawy ciała, symetrii ciała, napięcia mięśniowego, stanu skóry, naczyń krwionośnych.

Po oględzinach terapeuta przeprowadza badanie dotykowe – palpacyjne, by ocenić stan napięcia mięśni, stan powięzi, skóry. Kolejne etapy to badanie ruchów czynnych, biernych, testy oporowe i specjalne testy, np. neurologiczne. Pomocne mogą być badanie obrazowe (RTG, MRI, TK), ale nie zawsze, czasami istnieje pewien stopień zafałszowania wyników takich badań. W przypadku niejasnej diagnozy, terapeuta odsyła pacjenta do lekarza specjalisty. NIE KAŻDA JEDNOSTKA CHOROBOWA MOŻE BYĆ LECZONA ZA POMOCĄ TERAPII MANUALNEJ LUB MASAŻU!!!