Badanie na potrzeby osteopatii/terapii manualnej

Badanie rozpoczyna się już z chwilą wejścia pacjenta do gabinetu, terapeuta obserwuje jego sposób poruszania się, oddychania, ocenia postawę pacjenta, jego ogólną kondycję. Kolejnym etapem jest wywiad, czyli badanie podmiotowe, często pomijane, a może dostarczyć terapeucie wielu cennych wskazówek. Czasami już po samym wywiadzie można postawić trafną diagnozę, warto więc poświęcić chwilę czasu i dobrze wysłuchać pacjenta oraz zadać mu właściwe pytania, które pozwolą uzyskać potrzebne informacje. Ważne, by pacjent był przed spożyciem obfitego posiłku lub przynajmniej dwie godziny po nim  – badanie, terapia często odbywa się w pozycji leżenia na brzuchu lub ocenie dotykowej  podlegają powłoki brzuszne.

Następnie przeprowadza się oględziny pacjenta, który jest rozebrany (w samej bieliźnie) – należy uwzględnić małą świadomość pacjentów w tej kwestii i często spotykany fakt wstydliwości. Mimo to, dla rzetelnej oceny, wymagane jest wyjaśnienie pacjentowi, że taki strój jest niezbędny do oceny postawy ciała, symetrii ciała, napięcia mięśniowego, stanu skóry, naczyń krwionośnych, widocznych blizn po operacjach.

Po oględzinach terapeuta przeprowadza badanie dotykowe – palpacyjne, by ocenić stan napięcia mięśni, stan powięzi, skóry. Kolejne etapy to badanie ruchów czynnych, biernych, testy oporowe i specjalne testy, np. neurologiczne. Pomocne mogą być badanie obrazowe (RTG, MRI, TK).

W przypadku niejasnej diagnozy, terapeuta odsyła pacjenta do lekarza specjalisty. NIE KAŻDA JEDNOSTKA CHOROBOWA MOŻE BYĆ LECZONA ZA POMOCĄ OSTEOPATII/TERAPII MANUALNEJ czy MASAŻU!!!

 Na koniec opisu badania,  mam bardzo ważną prośbę, skierowaną do PACJENTÓW: osoba przeziębiona (ból gardła, kaszel, katar, gorączka, grypa jelitowa) powinna odwołać wizytę, tak wcześnie, jak to możliwe. Organizm jest skupiony na walce z infekcją i wtedy terapia nie ma żadnego sensu, może tylko pogorszyć stan zdrowia PACJENTA. Nie wspomnę już o tym, że po takiej wizycie sam terapeuta musi iść na przymusowy urlop z powodu choroby…